Czym kierować się przy wyborze wideorejestratora?

car-repair-362150_1280
Jak przygotować samochód na wakacyjną podróż?
26 czerwca 2017
traffic-332857_1280
5 powodów, dla których warto kupić wideorejestrator
4 września 2017
pexels-photo-510443

O tym, że wideorejestrator to naprawdę przydatne urządzenie, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. W przypadku zderzenia z innym autem i próbą zrzucenia odpowiedzialności na niewinnego kierowcę, obraz zarejestrowany przez kamerę może stanowić kluczowy dowód. W takie sytuacji film musi być wysokiej jakości, z wyraźnie uchwyconym momentem zdarzenia. Czym w takim razie kierować się przy zakupie wideorejestratora, by zyskać w ten sposób wiarygodnego świadka?  

Liczy się jakość

Przede wszystkim dobra kamera powinna nagrywać w jakości FullHD i przynajmniej w 30 klatkach na sekundę. Jedną z ważniejszych cech jest maksymalny poziom ISO w urządzeniu. Liczba ta określa czułość matrycy i jej reagowania na światło. Inaczej rzecz ujmując: im wyższe ISO, tym sprzęt radzi sobie lepiej w trudnych warunkach oświetleniowych. I nie chodzi wyłącznie o nagrywanie nocą, bowiem także za dnia warunki mogą znacznie odbiegać od ideału.

Gdy brakuje światła

Jeśli chodzi o filmowanie po zmroku: tu przyda się wideorejestrator z bardzo jasnym obiektywem, np. f/1.6. Do tego dochodzą specjalne technologie, takie jak WDR (Wide Dynamic Range), sprawiające, że obraz jest jaśniejszy, przy jednoczesnej redukcji zbyt silnego światła np. neonów.

Widzisz więcej

Nie zapominajmy też o szerokim kącie widzenia – 145o powinno być w sam raz. W innym przypadku jeśli do zdarzenia, które koniecznie chcemy nagrać, nie dojdzie tuż przed maską naszego auta, wtedy z uchwycenia kluczowych szczegółów nici.

pexels-photo-315938

Ależ pędzi!

Bardziej zaawansowane wideorejestratory mogą się pochwalić funkcją redukcji rozmycia obrazu, przydatną wobec zbyt szybko poruszających się aut. A jeśli kierowca, który spowodował wypadek, ucieknie z miejsca zdarzenia? W takiej sytuacji uchwycenie przez kamerę numeru tablicy rejestracyjnej jest najważniejsze.

Dla wybrednych

Co jeszcze może poprawić jakość obrazu? W przypadku droższych kamer będzie to chociażby redukujący prześwietlenia, odbłyski od szyby i pogłębiający intensywność barw filtr polaryzacyjny. Lepsze modele dysponują także większym wyświetlaczem czy bardziej pojemną baterią.

Zabezpieczenie (niemal) z każdej strony

Coraz więcej kamer tworzonych jest z myślą o kierowcach, którzy lubią mieć oczy dookoła głowy. W przypadku takich model, w zestawie znajdują się dwa wideorejestratory: jeden do zamontowania z przodu, a drugi tyłu auta. W sytuacji, gdy ktoś nie wyhamuje i walnie w tył kierowanego przez was samochodu, tylna kamera zarejestruje całe zdarzenie.

Gdy już dojdzie do wypadku

Tyle w kwestii jakości nagrań, nie wolno jednak zapominać o funkcjonalności kamery. Bardzo istotną opcją w wideorejestratorze jest funkcja natychmiastowego zablokowania nagrania w przypadku zderzenia z innym obiektem. Urządzenia te domyślnie nagrywają w trybie pętli i dlatego dobry sprzęt powinien chronić przed nadpisaniem ważnego materiału.

Zawsze na straży

Jest też wiele innych funkcji, które znacznie podnoszą atrakcyjność danego wideorejestratora. Gdy auto stoi zaparkowane, kamera w odpowiednim trybie może włączyć się na kilka sekund, gdy tylko wykryje w pobliżu ruch. Dlaczego jest to przydatna rzecz? Wyobraźcie sobie, że grupka chuliganów postanowiła dać upust złości akurat na waszym aucie, zarysowując lakier lub dokonując innych, poważniejszych szkód. Kolejny przykład: inny kierowca tak nieumiejętnie prowadził samochód, iż przy manewrze parkowania niechcący uderzył w wasz pojazd. Właściwy wideorejestrator pozwoli złapać delikwenta na gorącym uczynku.

Kierując się powyższymi wskazówkami nie powinniście mieć żadnych problemów, by wybrać wideorejestrator, który w 100% spełni stawiane przed nim cele.