Jak zaoszczędzić na paliwie, czyli o słów kilka o Eco driving

traffic-332857_1280
5 powodów, dla których warto kupić wideorejestrator
4 września 2017
way-2388463_1280
Jak kierowca powinien przygotować się na nadejście jesieni
3 października 2017
white-delivery-van-in-motion-driving-on-highway-picjumbo-com

Eco driving? A cóż to jest? Kolejny wymysł ekologów? Mamy teraz przesiąść się do auta napędzanego energią słoneczną? Stosować biopaliwa? Porzucić samochód i korzystać z komunikacji publicznej? Nic z tych rzeczy! Pod tym nieco mylącym pojęciem w rzeczywistości kryje się nic innego jak nauka… umiejętnej jazdy samochodem.  

W jaki sposób kierowca może zyskać na Eco drivingu? O kwestiach bezpieczeństwa nie ma nawet co wspominać, bo to rzecz oczywista. Wielu do wyobraźni  przemówi również fakt, że dzięki właściwemu prowadzeniu auta zużycie paliwa zmniejszy się o 5, 8, a w skrajnych przypadkach nawet 25%! Obniżając w ten sposób emisję CO2 do atmosfery, dbamy przy okazji o środowisko.

Startujemy… ale jak?

Przy Eco drivingu ważny jest już sam start. Po przekręceniu kluczyka powinno się od razu ruszyć,  unikając tym samym grzania silnika. Druga ważna kwestia dotyczy zmiany biegów. W tym przypadku zasada brzmi: im wyższy bieg i niższe obroty, tym lepiej. Biegi należy zmieniać szybko, ograniczając przy tym liczbę niepotrzebnych hamowań czy przyspieszeń. Jazda powinna być płynna, a Twoje ruchy zdecydowane – tyczy się to zarówno przyspieszania, jak i wyprzedzania. Jeśli jesteśmy już przy przyspieszaniu: każdy tego typu manewr musi być poprzedzony redukcją biegów.

Tylko nie po hamulcach!

Przed chwilą była mowa o hamowaniu: jeśli musisz zatrzymać auto, to hamuj silnikiem, unikając ostrego zastopowania. Zamiast tego stopniowo redukuj biegi, wytracając tym samym prędkość i nie naciskając pedału gazu. Przy okazji: absolutnie nie warto jechać na luzie. Jeśli wiesz też, że zatrzymujesz się na dłużej niż kilka sekund, zgaś silnik.

Dbaj o samochód

Kolejna rada dotyczy stanu pojazdu. Regularne przeglądy i uzupełnianie płynów, a także korzystanie z odpowiedniego paliwa i pilnowanie właściwego ciśnienia w oponach – tak kierowca powinien dbać o swoje auto. Warto też usunąć wszelkie zbędne elementy , obniżającym tym samym ciężar, a jednocześnie zwiększając aerodynamikę pojazdu. Planowanie trasy to także dobry sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Jak poprawić skilla?

Rzecz jasna w cenie zawsze jest zdrowy rozsądek i zdolność właściwej oceny tego, co dzieje się na drodze. Eco driving wymaga skupienia, dobrych umiejętności i znajomości trasy. Może w takiej sytuacji warto zainwestować w wideorejestrator? Rzut okiem na nagranie pozwoli wychwycić własne błędy za kółkiem, a wbudowany GPS ułatwi analizę przebytej trasy.

Bezpiecznej i oszczędnej jazdy!