Kiedy wymienić opony na zimowe

way-2388463_1280
Jak kierowca powinien przygotować się na nadejście jesieni
3 października 2017
highway-216090_1280
Jak przygotować się do nocnej jazdy
6 listopada 2017
winter-tires-1124851_1280

Każdy zna dowcip o tym, że „zima znowu zaskoczyła kierowców”. A może by tak w tym roku nie dać się złym warunkom atmosferycznym i już wcześniej przygotować się na nadejście śniegu i niskich temperatur? Tak, tym razem poruszymy nieśmiertelny temat wymiany opon letnich na zimowe.

Warto przy tym zaznaczyć, iż pytanie to nie dotyczy kwestii, czy wymieniać w ogóle, tylko kiedy to robić. Bez zmiany opon letnich na zimowe kierowca nie będzie w stanie opanować samochodu na drodze. Wszystko przez to, iż „zimówki” zostały zaprojektowane z myślą o jeździe po śniegu i wytrzymywaniu niskich temperatur. Opony letnie od zimowych różnią się chociażby ilością lameli – czyli nacięć na bieżniku – czy mieszanką gumy.

Co mówi prawo?

W Polsce – w przeciwieństwie do niektórych krajów Unii Europejskiej – nikt odgórnie nie narzuca, kiedy należy wymienić opony. W tym przypadku prawodawca zdaje się na zdrowy rozsądek polskich kierowców. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy zdani na własną intuicję.

To kiedy wymienić?

Wielu fachowców czy producentów opon przekonuje, że zmiany tej należy dokonać, gdy rejestrowane temperatury spadnę poniżej 7oC i będą się utrzymywać przez kilka dni. Znaczy to tyle, że nie warto czekać, aż spadnie śnieg i już wcześniej przygotować się do jazdy w trudnych warunkach.

winter-tires-2861853_1280

A może być jeszcze szybszym?

To, że letnie opony nie nadają się do jazdy przy niskich temperaturach, jest oczywiste. Czy na odwrót działa ta sama zasada i „zimówek” nie powinno się zakładać na zapas, byle tylko mieć to już z głowy? Tu zdania są podzielone: niektórzy przekonują, że absolutnie nie warto wymieniać opon wcześniej, inni zaś twierdzą, że „zimówki” dadzą sobie radę nawet przy +10oC . Dopóki jednak nie będzie twardych dowodów na poparcie drugiej z zaprezentowanych tez, będę zachęcał raczej do trzymania się sprawdzonych zasad.

Co z tym bieżnikiem? 

Wracając do kwestii regulacji prawnych: jeśli jeździmy na jednym komplecie opon zimowych przez kilka sezonów, warto rozważyć wcześniejsze skontrolowanie głębokości bieżnika przed wyruszeniem w trasę. Ten element akurat jest regulowany prawnie, a minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Nie ukrywajmy jednak: wartość ta na dobrą sprawę powinna być znacznie wyższa, nie mniejsza niż 4 mm.